Upper School

Fazilatun Nessa Khan

Administrator

Mohsina Jahangir Mitu

Administrator

Asif Ahmed Mamun

Subject Teacher - Mathematics

Mahine Khan

School Head

Rosy Islam

Chief Administrator and SAT Coordinator

Zia Golam Mohiuddin

RS representative/ CIE coordinator/Senior Administrator

Rabbe Golam Moinuddin

Senior Administrator

Durga Saha

Maintenance Officer

Biplab Boidya

Typist

Mubarak Hossain

Librarian

Md. Shaifuddin

Lab (Biology) & Technical Supervisor

Md. Sayed Kamal

I.T. Officer

Kanak Barua

Purchase Officer

Abdullah Al Mamun

Accountant

Azizur Rahman

Audit Manager

Fatema Tuz Zohra

Counsellor

Ruhbayna Mahmud Chowdhury

Counsellor - Class 12 / A level Coordinator

Ayesha Parveen

HEAD OF DEPARTMENT - ENGLISH

Arfana Enam

Counsellor

MD. Yakub Ali

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER- ENGLISH &ASST. CLASS TEACHER 10C

Poulomi Paul

Teacher - English

Himel Chowdhury

Head of Dept. - Bengali

B.K.Saha

HEAD OF DEPT. MATHEMATICS

Sanjoy Chowdhury

SUBJECT TEACHER - MATHEMATICS & CLASS TEACHER 10C

Sreebash Chandra Das

SUBJECT TEACHER - MATHS & ASST. COORDINATOR OF CLASS 10

Sukdeb Paul

SUBJECT TEACHER - MATHEMATICS & ASST. CLASS TEACHER 12C

Prabir Das Gupta

SUBJECT TEACHER - MATHEMATICS & CLASS TEACHER - 9G

Rubel Chakraborty

SUBJECT TEACHER - MATHEMATICS

Parsha Batul

SUBJECT TEACHER - MATHEMATICS

Robin Biswas

HEAD OF DEPT. - PHYSICS & GROUP LEADER OF CLASS 11

Debashis Das

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER - PHYSICS & COORDINATOR OF CLASS 11

Ibtesham Islam Nishath

SUBJECT TEACHER - PHYSICS & CLASS TEACHER - 10K

Lopa Dutta

SUBJECT TEACHER - PHYSICS & CLASS TEACHER - 9S

Nevy Rani Barua

SUBJECT TEACHER - PHYSICS

Sankor Talukdor

SUBJECT TEACHER - PHYSICS & ASST. CLASS TEACHER - 12G

Banagopal Chowdhury

HEAD OF DEPT. - CHEMISTRY & COORDINATOR OF SCIENCE DEPT. & GROUP LEADER OF CLASS 10

Alak Kumar Majumder

SUBJECT TEACHER- CHEMISTRY & COORDINATOR OF CLASS 12

Bhaskar Joti Bhattacharjee

SUBJECT TEACHER - CHEMISTRY & COORDINATOR OF CLASS 10

Suman Kanti Das Gupta

SUBJECT TEACHER - CHEMISTRY & CLASS TEACHER - 10S

Subrata Kanungoe

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER - CHEMISTRY & CLASS TEACHER - 12G

Kishore Kumar Dasgupta

SUBJECT TEACHER - CHEMISTRY

Swarup Datta

HEAD OF DEPT. - BIOLOGY & GROUP LEADER OF CLASS - 12

Ismat Ara

SUBJECT TEACHER - BIOLOGY & ASST. CLASS TEACHER - 9G

Sharmistha Majumder

ASST. TEACHER - BIOLOGY

Suman Dash

ASST. TEACHER - BIOLOGY

Swapan Das Gupta

HEAD OF DEPT. - ACCOUNTING

Manick Chakraborty

SUBJECT TEACHER - ACCOUNTING & CLASS TEACHER OF 11C

Sanjoy Mohajan

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER - ACCOUNTING & CLASS TEACHER - 11G

Anjan Datta

SUBJECT TEACHER - ACCOUNTING & CLASS TEACHER OF 10G

Iqbal Uddin

HEAD OF DEPT.- ECONOMICS & COMMERCE

Amreen Hossain

SUBJECT TEACHER - ECO/COMM. & CLASS TEACHER - 9C

Mousumi Aktar

HEAD OF DEPT. - BUSINESS STUDIES

Natasha Rahman Chy

SUBJECT TEACHER-BUSINESS STUDIES & ASST. CLASS TEACHER - 10S

Farhana Kishwar

HEAD OF DEPT. - COMPUTER SCIENCE

Farzana Ahmed

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER - COMPUTER SCIENCE

Nadia Afrin Alam

Subject Teacher - Computer Science & Asst. Class Teacher - 9G

Ferdous Ara Jesmin

HEAD OF DEPT. - BANGLADESH STUDIES & ENVIRONMENTAL MANAGEMENT

Afsana Idris

SUBJECT TEACHER - BD. STUDIES & EM & CLASS TEACHER - 9M

Md. Azim Uddin Chowdhury

CRICKET COACH

Md. Iqbal

FOOTBALL COACH

Faisal Azim

BASKETBALL COACH

M.A.Mabud

HEAD OF DEPT. - ART/DESIGN

Palash Chandra Sarkar

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER - ART/DESIGN

Farjana Sultana

Subject Teacher -Economics / Commerce & Asst. Class Teacher - 9C

Nasrin Akhter Chowdhury

Subject Teacher - Business Studies

Mahfuza Begum

DEPUTY DEPT. HEAD & SUBJECT TEACHER - BENGALI

Faiza Chowdhury

Counsellor - Class 9/ O Level Coordinator

Farzana Akter

Subject Teacher - English & Asst. Class Teacher 11G

Mohammed Mofajjal Hossain

Assistant Network Admin

Md. Mosharof Hossain

Security Officer

Sameera Sajeda Khan

Subject Teacher - English & Asst. Class Teacher 10M

Priyanka Basu Mallick

Trainee Teacher - Mathematics

Mohammad Rahim Uddin

Trainee Teacher - Mathematics

Sadia Binte Shafique

Trainee Teacher - Bangladesh Studies

Erina Chowdhury

Trainee Teacher - Biology